Přírodně zahradnický kroužek jsme zahájili v březnu a protože nám počasí zrovna nepřálo, začali jsme “rozehřívacím” sázením řeřichy do misky na mokrý ubrousek. Děti to celkem bavilo a tak odpadly první obavy, že by to mohla být nuda:). Na dalších zimních kroužcích jsme do sadbovačů zasili bylinky– tymián, yzop, šalvěj a květinky – měsíčky, sléz, slaměnky. Koncem března jsme s pomocí dalších rodičů vytvořili a zeminou naplnili dva záhonky na zahradě. Trochu jsem měla obavy, jestli děti bude několikanásobný transport zeminy bavit, ale byly nadšené, plnily kyblíčky, nosily, sypaly, rozhrabávaly…
Děti jsou moc fajn a práce na zahradě je baví – alespoň se tak tváří na kroužku:)). Záhonky máme na konci dubna plně osázené. Vyseli jsme hrášek luskový i cukrový, ředkvičky a fialovou mrkev. Děti se s paní učetelkami o rostlinky starají i během týdne, tak zeleninka i v chladném jaru pěkně přibývá. Na každém kroužku si také trochu povídáme o zahradě a s lupami zkoumáme hmyz. Bohužel, školková zahrada je stále dost prázdná a tak doufám, že se podaří do ní zajistit nějaký materiál nebo prvek pro zpestření. Všechno chce čas a energii. Nadšení ale máme a to je hlavní!
Na květnových kroužcích jsme se pustili do výsadby jedlého živého plotu. Sázíme zimolez kamčatský, muchovník lamarckův, růži svraskalou a aronie. Vysvětlili jsme si, co je to jícha, jak se vyrábí a jak moc rostlinkám prospívá místo klasických hnojiv.