Pokud s pěstováním zeleniny nemáte moc zkušeností, chtěli byste to zkusit a víte, že nemůžete zeleninu opečovávat každý den (ve škole, školce, na chalupě), uvádím pro inspiraci pár nenáročných typů. Tuto zeleninu není těžké pěstovat a hodí se i pro školní a školkové zahradničení. Dá se sklidit do konce školního roku nebo nevyžaduje zvláštní péči během prázdnin.
Do prázdnin sklízíme: ředkvičky, saláty, špenát, kozlíček polníček, hrášek.
Po prázdninách sklízíme: brambory, mrkev, dýně.
MRKEV klíčí poměrně dlouho (až jeden měsíc, takže se nelekejte, když se dlouho nic neděje. Děje!), ale pěstování je nenáročné. Stačí, když ji ochráníte před slimáky. Pro setí brzy na jaře vyberte časnou odrůdu. Jak mrkvičky rostou, můžete jich vždy pár vytáhnout a ukázat dětem, jak postupně dorůstají. Semínka jsou velmi jemná, sejte je do řádků ne moc hustě, ať jich pak nemusíte moc jednotit, přišli byste tak o část úrody. Můžete vybrat i více různých odrůd: karotka raná, karotka rondo (je kulatá), karotka fialová nebo i směs mrkví různých barev.
HRÁŠEK je zelenina, na které děti krásně uvidí, jak semínka klíčí a rostou první listy. Sejte od března do řádků 25 cm od sebe vzdálených, semínka do 3 cm důlků asi 3 cm od sebe. Když povyrostou, napněte nad řádky provázky, kterých se rostlinky chytí. Rizikem u pěstování hrachu je přílišná vlhkost, rostlinky by proto neměly ležet na zemi, aby mohly po děšti oschnout. Můžete je pěstovat také v truhlíku, který by neměl vyschnout. Vybrat si můžete z mnoha odrůd, buďto klasické nebo hrášek cukrový, který se dá jíst i s celým luskem. Pokud pěstujete oba, děti brzy zjistí, že jíst lusky klasického hrášku není úplně fajn :).
SALÁT je nejlépe vysévat brzy na jaře postupně v týdeních intervalech, aby se sklizeň rozptýlila do delšího období v létě. Je vhodná i pro školní pěstování, protože saláty sklidíte ještě před koncem školního roku. Můžete si vybrat odrůdy, které tvoří klasické hlávky nebo odrůdy “k česání”, u kterých sklízíte jen tolik listů, kolik zrovna potřebujete. Zkusit můžete salát klasický, kadeřavý, červený, římský nebo ledový. Dá se také pěstovat doma v truhlíku.
KOZLÍČEK POLNÍČEK je druh salátu, který se seje na podzim a sklízí na jaře. Jednotlivé lístky můžete sklízet i během zimy a pokud ho zakryjete chvojím, tak i pod sněhem.
ŘEDKVIČKY jsou u dětí oblíbené, protože se mohou sklízet relativně brzy po zasetí (cca 1 měsíc). Vybrat si můžete odrůdy červené, bílé, žluté nebo podlouhlé. Vyplatí se sít je v týdenních intervalech, abyste pak nebyli sklízením ředkviček zahlceni a pravidelně je zalévat.
RUKOLU (roketa setá) vyséváme do truhlíků nebo záhonu – trvá 6-8 týdnů, ale vydrží i přes zimu nebo můžete vysít do misky s vatou rukolu k rychlení, která vyroste během 14 dnů.
ŘEŘICHU je lepší pěstovat v misce s vatou, sklízí se drobné rostlinky cca za týden.
BRAMBORY děti rády sází a při sklizni o překvapení není nouze. Brambory sázejte do řádků do kypré půdy. Když rostlinky vykouknou 10cm nad povrch, přihrňte k nim půdu. Můžete pak půdu zakrýt slámou nebo suchou trávou, aby zůstala vlhká. Víc péče už brambory nepotřebují. Vyzkoušet můžete bezpočet odrůd, od žlutých až po červené.
DÝNĚ/TYKVE sejeme v květnu do půdy nebo v polovině dubna do květináčů pro předpěstování sazeniček v teple. Půdu se vyplatí přihnojit a dodržet rozpon 2x 1 metr. Vybrat si můžete z mnoha odrůd, od okrasných, přes oblíbené hokkaidó, až po obří tykve nebo podlouhlé muškátové dýně.
ŠPENÁT se pěstuje velice snadno, navíc snáší jarní mrazíky, takže se setím můžete začít už v březnu. Semínka vysejte do řádků a nezapomeňte zalévat.Dobře klíčí v chladnu, takže pokud byste chladné jarní počasí propásli, je vhodné předpozdějším setím dát sáček se semínky na týden do lednice. Listy špenátu můžete jíst i syrové jako salát, skliďte je však dřív, než rostlinky začnou kvést, aby nezhořkly.