Jak na včelí záhon?

krásenkaProč vůbec máme chtít, aby nám včely létaly po zahradě? Vždyť akorát dostaneme žihadlo! Včely na zahradě chceme, protože jsme si vysadili ovocné stromy a očekáváme úrodu. Včely tím, jak přelétají z květu na květ, květy opylují a proto z nich může vyrůst ovoce. I samosprašné odrůdy dávají mnohem větší úrodu, pokud jsou opyleny. Opylení potřebují tyto druhy: jabloň, hrušeň, bluma, švestka, třešeň, angrešt, malina, ostružina, (ze zelenin okurka, dýně).

Opylují samozřejmě i jiné druhy hmyzu, tak proč je důležitá právě ta včela? Včela je totiž věrná druhu květu, tzn. že navštěvuje pouze květ určitého druhu rostliny po celou dobu, kdy rostlina kvete! Je také věrná místu, tzn. že se při sbírání soustředí na omezenou plochu, která zaujímá maximálně 100 m2. Proto potřebujeme, aby včely byly zvyklé létat právě do naší zahrady a vždy tu našly dost nektaru a pylu. Z toho důvodu pozor na hybridní okrasné rostliny, ze kterých včely nemohou nektar kvůli tvaru květu získat. Tyto květiny poznáte tak, že mají květ složitější a původní rostlině, ze které byly vyšlechtěny, se už málo podobají, některé z nich mají dokonce nektaru velice málo. Nejlepší volbou jsou původní, dřívě běžné druhy z venkovských zahrad. Včely a hlavně čmeláci, kteří létají i za nízkých teplot, ocení květiny kvetoucí již brzy na jaře, kdy je potravy ještě málo. Pokud byste chtěli připravit včelám hostinu po celý rok, vysaďte rovnou včelí záhon.

Druhy rostlin do včelího záhonu: jetel luční, šalvěj hajní, skalník vodorovný,ceanuthus impressus, náprstník červený (velmi jedovatý!), hrachor širokolistý, hebe salicifolia, zvonek širokolistý, orlíček obecný, šanta zkřížená, bělotrn modrý, zmarlika Jidášova, rosa bracteata, meruzalka krvavá, zavinutka podvojná, voskovka větší, rozchodník nádherný, hlodáš evropský, růže šípková, plamének tangutský, arálie štíhlá, brutnák lékařský, pcháč potoční, sluncovka kalifornská, topolovka růžová, česnek obrovský, perovskie lebedolistá, agastache anýzová, mokřadka Douglasova, fazol šarlatový.

Více o jednotlivých rostlinách včetně obrázků najdete ve wikipedii.