Čtverečková zahrádka

“Čtverečková zahrádka” neboli “square foot garden” je způsob pěstování zeleniny a bylinek ve čtvercích po 30 x 30 cm na balkóně, terase nebo na zahradě. Na každém čtverci pěstujeme jeden druh zeleniny a tak můžeme mít na malé ploše mnoho různých druhů. Podle této metody je přesně spočítáno, kolik rostlinek kterého druhu zeleniny na ploše 30 x 30 cm úspěšně vyroste. Čtverce můžete kombinovat také podle toho, jak se jednotlivé druhy zelenin snášejí a jak si vzájemně prospívají nebo konkurují. Metodu vymyslel v roce 1981 Mel Bartholomew, je velice oblíbená pro svoji jednoduchost a široké možnosti využití.

Na balkóně nám jako čtverečková zahrádka poslouží truhlík nebo dřevěný rám o výšce asi 15 cm se dnem, na zahradě postačí stejný rám beze dna, volně položený na odtravněnou půdu a vyložený mulčovací textilií. Čtverečky vytvoříme připevněním ( třeba dřevěné) lišty k rámu.

Velikost takové zahrádky nebo truhlíku se odvíjí od toho, jak je zahradník velký a kam dosáhne. Pro děti 30 cm široká plocha úplně stačí, aby pohodlně dosáhly na druhý konec, senioři zase ocení pěstování v truhlících na nohách nebo na stolku. Nejpoužívanější je velikost 90 x 90 nebo 90 x 120 cm. Na okrajových částech můžeme pěstovat zeleninu, která vyžaduje oporu (treláž). Tu je třeba umístit tak, aby celý záhonek/truhlík po většinu dne nezastiňovala.

Čtverce se vyplňují tak zvaným “melovým substrátem”. Jak jej získat, se dočtete zde.

→ Pomocníkem při plánování co a kam zasít vám bude tabulka vhodných a nevhodných kombinací druhů zeleniny.

→ Návod na výrobu rámu pro čtverečkovou zahrádku najdete ZDE.  

→ Osetí čtverečků lze nakombinovat například takto: 3×42×3