Pěstování s dětmi v každém věku

Pro děti od 2 let

Vždyť je ta mrkev od bláta :(Dětem se bude líbit setí, zalévání i sklizeň třeba ředkviček. Zvládnou celý proces pěstování, navíc ředkvičky rostou rychle a zalévání vlastní malou konvičkou dětimoc baví. Pokud zakládáte zeleninový truhlík na balkóně, nechte děti, aby daly kamínky do truhlíku samy, sypaly substrát, na hlínu si sáhly, pohrály si s ní, ucítily její vůni a vyzkoušely si, jak se lepí nebo se sype. To jsou zkušenosti, které děti potřebují a přinesou jim radost. Pokud jsou vaše ředkvičky pálivé, dítku červenou slupku před  ochtunávkou oloupejte.

→ Nesejte celý obsah sáčku se semínky najednou, ale postupně, v odstupu jednoho týdne. Děti si setí mohou užít znovu a vy nebudete mít nadbytek ředkviček, ale budou dorůstat postupně.

→ Uzpůsobte velikost dětského záhonku na zahradě tak, aby do něj malý zahradník nepadal a nedupal si v něm, ideálně úzký delší tvar na okraji trávníku nebo cestičky, zkrátka snadno přístupný.

Pro děti ve věku 2-5 let

Děti si oblíbí trávit čas venku a vy můžete zahradničení využít k objasnění některých zajímavostí ze světa hmyzu, třeba jakou roli mají na zahradě berušky, co dělají žížaly, jak se rozkládá kompost…

V tomto věku jsou děti ve fázi objevování a mohou být netrpělivé. Vyberte proto k pěstování rychle rostoucí plodiny, jako ředkvičky, různé druhy salátů, cherry rajčátka, hrášek nebo jahody. Radost přinese i slunečnice nebo fazole.

→ Více tipů v sekci Čtverečková zahrádka a Druhy zeleniny.

Pro děti ve věku 5-7 let

Děti už rozumí střídání ročních období a uvědomují si pestrost a křehkost přírody. Seznamte je s nejrůznějšími druhy zeleniny a zkuste si je vypěstovat:

  • listová zelenina – salát, špenát
  • kořenová zelenina – mrkev, ředkvičky
  • plodová zelenina – rajčata, okurky
  • lusková – hrášek, fazole

Vysvětlete dětem, jakou cestu urazí zelenina, která se dostane na talíř z vaší zahrádky/truhlíku nebo z obchodu. Připravte si jídlo z vaší vlastní zeleniny. Uvidíte, že ji děti budou jíst s chutí a s pocitem uspokojení, že jedí to, co si samy vypěstovaly a připravily.

Můžete také objasnit nevhodnost používání pesticidů a zavést řeč na způsoby, jimiž příroda brání tomu, aby nám úrodu zdecimoval určitý druh hmyzu. Zajímat děti bude také téma potravního řetězce nebo koloběh vody v přírodě.

→ Více tipů v sekci Čtverečková zahrádka a Druhy zeleniny.

→Více o tom, jak se vyhnout škůdcům v sekci Střídání plodin.

Pro děti ve věku 7-9 let

Je to věk, kdy hlavní roli hraje VÝSLEDEK! Pokud o to děti stojí, můžete záhonek, o který dítě pečuje, zvětšit a nechat ho vybrat si další druhy zeleniny k pěstování. Vyzkoušejte také staré odrůdy! Jejich záchranou se zabývá společnost Gengel.

→ Dejte malému zahradníkovi do rukou tabulku druhů zelenin, které se podporují v růstu a které se vzájemně nesnášejí a nechte ho, ať si osázení záhonku naplánuje sám.

→ Povídejte si o kompostu a podívejte se do vašeho vlastního, abyste zjistili, který materiál se rozložil a kterému to trvá déle. Co se do kompostu nesmí dávat? Proč třídíme odpad? Jaký hmyz ve vašem kompostu žije a pracuje?

→ Více tipů v sekci Čtverečková zahrádka a Druhy zeleniny.