Jak plánovat zahradu s dětmi

ANEB

“My chceme mít na zahradě taky nějakou přírodu!”

Kdo si vyzkoušel stavbu nebo rekonstrukci domu na vlastní kůži, uzná že proces je to poměrně vyčerpávající a na jeho konci teprve začíná založení zahrady. Startovní situace nemusí být zrovna růžová. V lepším případě je zahrada ve stavu oraniště, v horším je to uježděná hlína, zbytky stavebního materiálu, lešení, hromady zeminy, stavební odpad… Když se vám podaří to nejhorší odklidit a srovnat terén, přijdou děti a se stížností: “Mami, my chceme mít na zahradě taky ňákou přírodu!”

pustá zahradaJaká by ta naše zahrada měla být? Rodiče budou chtít konečně spočinout ve stínua relaxovat, děti budou chtít zahradu plnou možností, kopat si jámy, sbírat dešťovou vodu, stavět úkryty ze dřeva a všeho, co najdou, hrabat se v loužích, brodit v bahně, hrát si s ohněm, vyhazovat listí do nebe, ochutnávat, co kde roste. Představa, že zahradu založíme podle projektu, bude krásná pro oko a děti ji budou náležitě využívat, by ve finále nemusela odpovídat skutečnosti. Materiál z pískoviště bude zcela jistě promísen s mulčovací kůrou a okrasnými kamínky. Listí z keřů bude nařezáno a rozmělněno při výrobě lektvaru pro posílení unaveného tatínka… Pokud chceme, aby se děti na zahradě cítily dobře a rodiče přitom netrpěli pocitem marně vynaloženého úsilí, nabízí se řešení v podobě nastolení určité míry tvořivého chaosu a vpuštění přírody do zahrady.

Tvoření zahrady je více méně nekonečný proces. V základních rozhodnutích myslete na budoucnost a zkuste si představit, jaké požadavky na využití zahrady budete mít vy a vaše děti za rok, deset či dvacet let. Než zasadíte strom, rozmyslete si, jestli bude vybrané místo vhodné i v delším časovém horizontu, představte si stromy už v plné velikosti (místo si pro lepší představu klidně i vykolíkujte). Promyslete, než začnete s kácením stávajícícho porostu, jestli je zásah opravdu nutný a jestli nebudete časem litovat. Ne vždy je třeba hned pokácet vše, co už na zahradě nechcete, můžete nové stromky vysadit na vhodná místa a starý strom porazit, až ten nový povyroste. Vyhnete se tak nechtěnému vytvoření prázdných nehostinných míst.

Než začnete s proměnami nebo zakládáním zahrady, sepište si, co chcete na zahradě dělat a k čemu všemu ji budete využívat. Proces proměny si naplánujte klidně i na několik let, budete tak mít v případě nových nápadů a potřeb ještě prostor pro změny. Zahrada, kterou budou využívat děti, by určitě měla zahrnovat volný prostor pro míčové hry, prostor pro houpání a šplhání, pískoviště, jezírko, tvořivou zónu, zeleninový záhonek a místo pro odpočinek.

Co bychom na  zahradě mohli vytvořit?

založený trávník– Trávník nebo louka jako volný prostor pro míčové hry, kde si děti mohou běhat bez starostí, že rozšlapou, co nemají nebo někam v zápalu hry zapadnou.

– Prolézačka nebo strom pro lezení a šplhání, houpání – může být dále od domu, třeba oddělený stromy a keři.

– Pískoviště – může být umístěno někde stranou v klidném koutku nebo z praktických důvodů u okna domu rodičům na dohled.

– Jezírko – malé či větší, bude dětem zdrojem nekonečné zábavy a objevování. Pozor na zajištění strmých břehů a bezpečnost neplavců! I malé jezírko pro dětské hry stačí, je však potřeba myslet na to, aby nebylo celý den na slunci (v létě kvůli přemnožení řas) a nebylo zanášeno listím ze vzrostlých stromů. Aby jezírko mělo samočistící funkci, měla by jeho hladina mít alespoň 100m2.

– Tvořivá zóna zahrnuje prostor, kde smí být nepořádek a nabízí dostatek materiálů, ze kterých se dají tvořit skrýše, míchat lektvary a děti se smí pořádně ušpinit. Je to taková alchymistická kuchyně, kam mají v nejlepším případě dospělí vstup zakázán 🙂

– Zeleninový záhonek – měl by být na očích a poblíž domu, abychom měli čerstvou sklizeň vždy po ruce.

– Místo pro odpočinek – jeho umístění závisí mimo jiné na tom, co se skrývá za plotem, sousedovic terasa, rušná silnice, atd.

– Ohniště – může být umístěno někde stranou nebopoblíž zázemí pro stolování. Nechte kolem něj dost místa, aby se kolem ohně mohlo bezpečně pohybovat více lidí. Pozor na vzrostlé stromy a keře. V případě, že by se okolní vegetace rozrostla, není těžké ho časem přemístit.

– Výběh pro domácí zvířata – pokud máte možnost, chov domácích zvířat dětirozhodně potěší a obohatí. Zvířata chovaná venku jsou dobrou volbou i pro děti alergiky, které doma zvířátka mít nemohou.