Proč přírodní zahradu?

CO MŮŽE PŘÍRODNÍ ZAHRADA DĚTEM DÁT?

Zahrada založená na přírodních principech dětem nabízí nejen dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a vnímat proměny ročních období, ale také pozorovat, jak se mění život a přírodní podmínky na zahradě. Čím je zahrada mnohotvárnější, tím více zajímavostí a překvapení dětem nabízí. Tím víc je tu možností k pozorování a zážitkům, zkušenostem, smyslovým vjemům, které děti tolik potřebují a vyhledávají. Užívejte si zahradu v každém ročním období a za každého počasí. Vytvořte si zahradu na míru a naplánujte ji spolu s dětmi ke spokojenosti celé rodiny!

PŘÍRODOU K CELOSTNÍMU ROZVOJI

Děti, které tráví hodně času v přírodě nebo přírodně založené zahradě, jsou motivovány ke zvídavosti, kreativitě, probouzí se v nich fantazie a vnímavost. Vytvoří si blízký vztah k přírodě, ze kterého pak čerpají celý život. Přírodní prostředí nabízí přírodní materiály, proměny počasí, zapojení všech smyslů a procvičování obratnosti. Děti, které mají možnost využívat a rozvíjet své schopnosti podle vlastních představ a potřeb, jsou také emočně vyrovnanější a sociálně schopné.

ZKUŠENOSTMI KE ZNALOSTEM

Zkušenosti na vlastní kůži ničím nenahradíte. Znalosti, které děti během školních let získávají si mohou osvojit, pokud mají na co navazovat. A tím jsou primární zkušenosti z vlastního poznávání okolí, přírody, fyzikálních jevů, které zažily (odstředivá síla, kmitání, gravitace, atd.) Nic z toho nelze zprostředkovat, televizí ani jinak.

DOVOLTE DĚTEM PRACOVAT

Snad každé dítě si přeje být jako dospělí. Dospělí všechno můžou. Dovolte dětem pracovat. Budou nadšené. Samozřejmě je nutné dbát přitom na bezpečnost. Pokud ale zrovna nespěcháte, nechte děti třeba nakrájet měkkou zeleninu nebo namazat pečivo. Na zahradě je můžete nechat zastřihávat keře, zarovnat trávu nůžkami kolem zídky, sázet, sklízet, omýt sklizeň nebo nakrmit domácí zvířata. Asi si říkáte, že to bychom nikdy nebyli hotoví… Ano, děti nesnáší rutinu (stejně jako my dospělí) a dlouho u jedné činnosti nevydrží. Proto jim nenakládejte úkolů moc a střídejte je nebo jim dejte na výběr, s čím by zrovna chtěli pomáhat a zdůrazněte, že je to opravdu DŮLEŽITÉ a jejich POMOCI SI VÁŽÍTE. Nevadí, když to není to, s čím byste právě nejvíc potřebovali pomoct VY 🙂 Hlavně je po práci s jakýmkoli výsledkem (kromě toho, který skončil zjevně katastrofálně) pořádně POCHVALTE!

HRÁT SI S KAMARÁDY DLE VLASTNÍHO SCÉNÁŘE

Nechte děti hrát si neorganizovaně a tak trochu bez blízkého dozoru dospělých. Naučí se stanovit si ve skupině pravidla hry, řešit konflikty, získat si postavení mezi kamarády, respektovat pravidla. Získají tak důvěru ve vlastní sociální dovednosti.

(zpracováno dle: Zahrada pro děti, překlad rakouské publikace Radomil Hradil)