Prvky v přírodní zahradě

Plánování zahrady se vyplatí s dětmi konzultovat. Nejspíš mají na zahradě místa, která jsou pro ně obzvlášť důležitá (ikdyž tak nevypadají) a která bude nutné zachovat. Nabídněte jim také možnost vytvoření míst podle jejich vlastních nápadů.

kopeček v jinak rovinaté zahraděTERÉNNÍ VLNY

Rovinatá zahrada je sice praktická pro sekání sekačkou, ale něco jí chybí. Terénní zlom či svah by ji mohl dobře oživit. Pokud nemáte to štěstí a kopeček vám chybí, vytvořte si ho. Pokud jste s terénními úpravami v začátcích, nebude to problém, zvlášť pokud plánujete jezírko. Uvidíte, že děti budou umět kopec využít k válení sudů, zimnímu klouzání, skákání a kutálení. Kopec je třeba vždy dimenzovat vzhledem k velikosti zahrady. V malých zahradách, kde si kopec nemůžete dovolit, se dá nahradit mírně vyvýšenou teráskou nebo zídkou. Při terénních úpravách je dobré dát si stranou vrchní tmavší vrstvu hlíny, kterou pak použijete zase jako vrchní vrstvu, do které budete následně sít trávu, louku nebo sázet keře. Ve svažitém terénu se vyplatí myslet na silné deště a osázet svah tak, aby zadržoval vodu a keře svými kořeny držely tvar. Pod výsadbu je dobré použít textilii, která bude držet povrch pohromadě.

PÍSKOVIŠTĚ

Pískoviště může vypadat úplně jinak, než jsme zvyklí. Nemusí to být klasická dřevěná ohrádka, ale třeba hlubší jáma libovolného tvaru oddělená od okolního terénu jen textilií, skrytým obrubníkem nebo dřevěnými palisádami či kládami. Celé dno pískoviště je třeba vyložit textilií, aby se písek nemísil s hlínou (děti si smísí samy), případně jámu vysypat vrstvou kamínků nebo štěrku, který bude plnit drenážní funkci. Do pískoviště se hodí jemný praný písek, ze kterého se dá dobře stavět. Jako ochranu před výkaly koček lze použít plachtovinu nebo síť.

nekonečné hrátky s vodouJEZÍRKO NEBO NÁDOBA NA DEŠŤOVKU?

Pokud se rozhodnete pro stavbu koupacího jezírka, je na místě si rozmyslet, jak zajistíte jeho bezpečnost, pokud máte malé děti. Ani plavec v zimním oblečení však nedokáže plavat a zkoušení síly ledu odolá málokterý školák. Nahradit jej můžete menším/mělčím jezírkem, u něhož ale samočistící funkce nejspíš nedosáhnete, protože se bude v létě voda zahřívat a může z něj dočasně vzniknout pěkný brčálník. Dětem ale poskytne spoustu zábavy a jako útočiště pro živočichy bude sloužit i tak. Pokud se vám do budování jezírka nechce, menší děti si vyhrají i u nádoby na dešťovou vodu, pokud nebude příliš hluboká a dosáhnou do ní. I tu můžete osázet a když se v létě voda zazelená, prostě jí zalijete zahradu a doplníte novou.

Více o tvorbě koupacího jezírka na rybnikar.cz a ekozahrady.cz.

divoký koutekDIVOKÝ KOUTEK

Na žádné přírodní zahradě by neměl chybět divoký koutek. Je to část zahrady, která se téměř neudržuje, neseče se pravidelně a která poskytuje útočiště hmyzu, hlodavcům a dalším živočichům, kteří sem mají přístup (například ježek nebo ropucha se nedostanou za plot se zídkou). Situován by měl být co nejdále od domu, abychom zde zbytečně nerušili. Koutek smí být ponechán poněkud zarostlý, nepletý, hlavní slovo zde má příroda. Když sem přijdeme, jen se necháváme překvapit, co tu tentokrát objevíme.

VRBOVÁ CHÝŠE

Skrýše, chýše, bunkry, domečky to je základna pro dětské hry. Pokud nemáte možnost na zahradě postavit skrýš na stromě, vysaďte alespoň vrbovou chýši nebo tunel. Nejvhodnějším obdobím je jaro (do duben) nebo podzim (dle teploty od konce října). Vrbové pruty nařežte a pak vysaďte do požadovaného půdorysu do hloubky 50 cm. Pro chýši ve tvaru iglú jsou třeba pruty o délce asi 4 m a tloušťce 5 cm. Na vypletení stěn použijte pruty silné 1 – 2 cm a dlouhé alespoň 1 – 2m.

Půdu kolem vysazených prutů zamulčujte a nezapomeňte je pravidelně zalévat! Vrba potřebuje hodně vody, proto ji nesázejte pod stromy ale ani do blízkosti studny nebo jezírka, mohla by je svými hlubokými kořeny narušit!

Mnoho inspirace najdete na vrbicky.net.

kmenolezeniPROLÉZAČKY Z KMENŮ A KLÁD

Děti se potřebují cvičit v obratnosti, zvláště když usednou do školních lavic a příležitostí k pohybu mají najednou méně. Houpačky, klouzačky a další klasické herní prvky jsou často jednoúčelové a težko je děti využijí jiným způsobem. Alternativou mohou být různé kombinace kmenů a lan nebo položené silné kmeny a pařezy různých výšek. Všechny takové prvky musí být řádně upevněny, spojeny a neměly by na nich být ostré hrany. Ideální jsou vzrostlé košaté stromy s nízko vyrůstajícími větvemi.

TVOŘIVÝ KOUTEK

Dejte dětem k dispozici materiály, který mohou podle vlastních nápadů využít. Mohou to být zbytky prken, kulatina, staré nádobí, kamení, kýbly, síta, trubky, větve, seno, menší cihly, provázky, drátky, dětské zahradní nářadí. Děti se procvičí v činnostech, které cítí, že jsou pro ně zrovna aktuální. Je výborné, pokud mají tyto materiály k dispozici také pod střechou a mohou tvořit a montovat i v případě nepříznivého počasí. Pak je neodradí ani zima.

(zpracováno dle: Zahrada pro děti, překlad rakouské publikace Radomil Hradil)